راهنمای خرید صندلی اداری

راهنمای خرید صندلی اداری

در این مقاله با راهنمای خرید صندلی اداری آشنا می‌شوید؟

کارمندان و کارکنان یک شرکت زمان زیادی را در طول شبانه روز را در محل کار خود سپری می کنند. گفته شده است به  طور میانگین یک فرد در محیط اداری یا حتی افرادی که در منزل ساعت ها پشت میز به کارهای خود می پردازند، در طول یک سال از زندگی خود بیش از ۱۹۰۰ ساعت را بر روی صندلی خود می گذرانند. در حالی که بدن انسان با یک جا نشستن متناسب نبوده و باید از تحرک برخوردار باشد.

پس توجه به انتخاب یک صندلی مناسب، ارگونومیک و قابل تنظیم از این رو حائز اهمیت است که می بایست ضامن سلامتی افرادی باشد که بخش بزرگی از زندگی خود را هر روز با آن سپری می کنند.

در واقع، یک صندلی خوب و طبی باید از وارد آمدن فشار بیش از اندازه به کمر و گردن افراد جلوگیری کرده و به این ترتیب از خستگی در طول روز می کاهد. به علاوه با حمایت از منحنی ستون فقرات از آسیب به کمر و گردن در صورت استفاده طولانی مدت جلوگیری می کند.

به علاوه طبق مطالعات و تحقیقات انجام شده، استفاده از صندلی مناسب و طبی، بهره وری و کارایی افراد را تا حد بالایی افزایش داده و به علاوه نیاز آن ها به زمان های استراحت را نیز کاهش می یابد.

اگر می خواهید بهترین صندلی اداری را انتخاب و خریداری نمایید باید بدانید بیش از ۲۵ نوع صندلی اداری برای کاربردهای مختلف وجود دارد! پس باید به این نکته توجه داشته باشید که بهترین صندلی برای هر شخص، نوع استفاده و کاربردهای مختلف و زمان استفاده متفاوت خواهد بود.

به علاوه بهترین صندلی باید علاوه بر حفظ و تضمین سلامت افراد باید از مواد اولیه مرغوبی نیز ساخته شده باشد تا طول عمر خوبی داشته باشد و برای مدت زمانی خوب و طولانی قابل استفاده باشد.

صندلی ها شامل انواع مختلفی نظیر صندلی مدیریت، صندلی کارشناسی، صندلی کنفرانسی، صندلی انتظار، صندلی کارمندی و … هستند که نمونه های این نوع صندلی ها را در فروشگاه اینترنتی مبل اداری آریا چیله می توانید مشاهده و خریداری کنید.

روکش صندلی اداری

روکش صندلی های اداری عموما متشکل از چرم، پارچه و یا ترکیبی از هر دوی آن هاست. اما باید بدانید برای خرید صندلی اداری خوب و مناسب باید دقت کنید از چه نوع چرمی در روکش آن استفاده شده است.

به عنوان مثال، چرم وی و پی یو از نوع چرم هایی هستند که با دارا بودن قابلیت گردش هوا از تعریق در هنگام نشستن بر روی آن، جلوگیری می کنند.

به علاوه حتما در هنگام خرید صندلی اداری با روکش چرمی به نوع چرم آن توجه کنید. چرا که به عنوان مثال اگر از چرم خشک در آن استفاده شده باشد، با گذشت زمان کوتاهی ترک خورده یا پوسته پوسته خواهد شد. در واقع پوسته پوسته شدن چرم از بیشترین مشکلات صندلی های اداری است.

روکش پارچه ایی به نام مش وجود دارد که در آن از پارچه های خالص استفاده شده است تا این روکش نیز قابلیت گردش هوا و تنفس در قسمت نشیمنگاه و یا پشتی صندلی اداری را داشته باشد. به علاوه این نوع روکش به تنظیم دمای بدن کاربر نیز کمک می کند.

حتما امکان شستشوی روکش های انتخابی خود را هم در نظر بگیرید. چرا که فوم، پارچه و یا چرم بسیاری از روکش ها در زمان شستشو تحت تاثیر قرار گرفته و کیفیت خود را از دست می دهند.

صندلی کنفرانسی
صندلی کنفرانسی-مبلمان اداری آریا چیله

صندلی ارگونومیک یا طبی

در یک صندلی اداری خوب و استاندارد، حتما اصول ارگونومیک رعایت و به کار گرفته شده است. رعایت این اصول به معنای حفاظت کامل سر، گردن و ستون فقرات توسط صندلی است به این صورت که گودی کمر بدون هیچ فضای خالی پر شده باشد، که در نتیجه این امر گردش خون در بدن به درستی انجام خواهد شد. پس میزان اهمیت استفاده از صندلی ارگونومیک اداری به خوبی واضح و روشن است.

باید بدانید صندلی ارگونومیک بیش از ۲۵ تنظیم شامل تنظیمات پشت کمری، پشت گردنی، دسته صندلی و محل قرارگیری آرنج، ارتفاع و … دارد. قسمت پشت صندلی باید حداقل تا میانه های کتف و در حالت بهتر از شانه ها بالاتر باشد. بازوها نیز باید کاملا هم ارتفاع با میز بوده، دست ها بدون هیچگونه کشش و یا خمیدگی بر روی دسته ها قرار گیرند و پاها نیز به صورت تخت بر روی زمین قرار گیرند.

نشیمنگاه مناسب

اگر قصد استفاده طولانی مدت از صندلی اداری خود را دارید، بهتر است از صندلی هایی با نشیمنگاه گرد استفاده نکنید. یک نشیمنگاه مناسب باید حدود ۲ الی ۵ سانتی متر بزرگ تر باشد و همچنین حدود دو یا سه انگشت از پشت زانوهای فرد فاصله داشته باشد.

علاوه بر شکل ظاهری باید نوع فوم مورد استفاده در نشیمنگاه و قسمت پشتی را هم در نظر بگیرید. فوم سرد به دلیل مقاومت بسیار بالا و شکل گیری سریع تر نسبت به فوم گرم بیشتر در ساخت صندلی اداری استفاده شود.

اما فوم سرد نیز دارای درجه بندی و کیفیت های مختلف است. اگر فومی با کیفیت پایین در ساخت صندلی اداری به کار رفته شده باشد، در مدت زمان کوتاهی پودر و یا خرد شده و از بین می رود.

صندلی ثابت یا متحرک؟

استفاده از صندلی متحرک از کشش و فشار های ناشی از دولا شدن برای دسترسی به نقاط مختلف میز یا قسمت های دیگر کاسته و راحتی بیشتری برای فرد فراهم می آورد. همچنین یک صندلی چرخان از چرخش بدن و در نتیجه فشار، استرس و خستگی ناشی از آن جلوگیری کرده و موجبات آسودگی فرد را به همراه دارد.

در انتخاب و خرید یک صندلی متحرک و چرخان از حرکت راحت و روان بر روی سطح مورد نظر شما برخوردار است.

مثلا چرخ های پلاستیکی بر روی سطوح سخت و موزاییکی مناسب هستند و نوع دیگری از چرخ ها نیز برای حرکت بر روی فرش مناسب هستند. البته چرخ بسیاری از صندلی ها قابل تعویض کردن است.

تناسب صندلی اداری با محیط اطراف

یک صندلی اداری خوب باید همانند یک دستکش اندازه شخص بوده تا به راحتی از آن استفاده نماید و هیچ گونه ناراحتی با قسمت های مختلف صندلی و ارتباط آن با میز و …  نداشته باشد. در حالت کلی می توان گفت صندلی با قابلیت تنظیم در جهات مختلف بهترین گزینه در خرید صندلی اداری است.

در نهایت، بهترین راه برای تشخیص صندلی مناسب برای محیط کار، امتحان فیزیکی توسط خود شخص است. همچنین با مراجعه به یک پزشک کایروپراکتیک، شکل ستون فقرات شخص بررسی شده که داشتن این اطلاعات صندلی اداری مناسب تری را برای خود تهیه خواهید کرد و تنظیم صندلی را نیز بهتر و دقیق تر انجام خواهید داد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید