مبلمان اداری پارسا ساخته شده توسط آریا چیله

آشنایی با مبلمان اداری و انواع آن

مبلمان اداری چیست؟

کلیه محصولات، دکوراسیون و قطعات اداری که در فضای کسب و کارهای گوناگون مورد استفاده قرار می گیرند، مبلمان اداری نامیده می شود. شاید برایتان جالب باشد بدانید که نخستین دفاتر اداری در روم باستان بنیان گذاری شدند. اما اولین ساختمان اداری که به معنای امروزی اداره شباهت زیادی داشت، در سال ۱۷۲۶ میلادی در لندن تحت عنوان اداره مهاجرت تاسیس شد. با ظهور این دفاتر و شکل گیری ادارات گوناگون سبک طراحی داخلی دفاتر و مبل اداری نیز به تدریج تغییر کرده و در شکل های گوناگونی نظیر میز اداری همچون میز اداری تک نفره، میزهای کار گروهی، میزهای کنفرانس و… ظهور پیدا کردند.

پدید آمدن سبک های جدید در طراحی محصولات اداری زمینه ای را پدید آورد که دکوراسیون های اداری نیز شکلی جدید به خود بگیرند. همین امر موجب پی بردن به رابطه مستقیم میان مبلمان اداری و دکوراسیون اداری می گردد. لازم به ذکر است که آنچه شناخته می شود، دسته ای از مبلمان است که طراحی آن بیش از هر چیز دیگری مبتنی بر ارگونومیک بودن می باشد.

اهمیت به کارگیری مبلمان اداری

حال شاید این سوال ذهنتان را به خود مشغول ساخته باشد که اهمیت مبل اداری چیست؟

همان گونه که پیش تر نیز اشاره کردیم، مبل های اداری یکی از کاربردی ترین و ضروری ترین وسیله های مورد استفاده در محیط های اداری گوناگون می باشند که امکان کارکردن و نشستن پرسنل اداره را فراهم می سازند. جنبه تزئینی و تکمیلی این دسته از مبلمان ها آن ها را به جزء جدایی ناپذیر محیط های اداری امروزی تبدیل کرده است.

استفاده از مبل اداری محدود به سالن های انتظار، اتاق مدیریت، اتاق کارکنان و اتاق های کنفرانس نبوده و اهمیت حضور آن ها به بیمارستان ها نیز کشیده شده است. بی شک انتخاب مبل اداری مناسب با فضای مورد استفاده موجب ایجاد نظم و انسجام در فضا شده و زیبایی خاصی به آن می بخشد. زیرا دکوراسیون هر فضایی تبلور شخصیت و اصالت آن فضا در ذهن مراجعه کنندگان می باشد.

گفتنی است که مبلمان در دسته اداری علاوه بر منسجم و منظم نمودن فضای اداره، زیبایی و جذابیت دو چندانی به محیط بخشیده و روحیه کاری کارکنان را ارتقا می دهد. وجود این دسته از تجهیزات به منظور عملکرد بهینه و موثر پرسنل بسیار ضروری به نظر می رسد.

استفاده خلاقانه از مبل های اداری زمینه ای را فراهم ساخته است که بسیاری از شرکت های معروف در زمینه کاری خود به موقعیت های چشمگیری دست یابند. بی تردید دکوراسیون ادارات نخستین مقوله ای است که در هنگام ورود ارباب رجوع به فضای کاری مورد ارزیابی قرار    می گیرد. همین امر موجب شده است که مبلمان های اداری از اهمیت ویژه ای برخوردار شوند.

اشکال مختلف مبلمان اداری

مبلمان اداری شامل صندلی های اداری، مبل، میزهای اداری، انبارش ها و اکسسوری های اداری می باشد. گفتنی است که صندلی های اداری را با توجه به کاربری، کیفیت، رعایت اصول ارگونومی، قیمت و بهره مندی از ابزارهای تنظیمی در انواع مختلفی نظیر صندلی های مدیریتی، صندلی های کارمندی- کارشناسی، صندلی های اپراتوری، صندلی های کنفرانسی، کانتر، آزمایشگاهی و انتظار دسته بندی می کنند. برخورداری از پایه های چرخ دار اصلی ترین ویژگی صندلی های مدیریتی، کارمندی- کارشناسی و اپراتوری می باشد که موجب تفاوت آن ها با سایر صندلی های اداری شده است.

مبل های اداری نیز به واسطه فرم متفاوتی که دارند، از سایر مبل های معمولی متمایز بوده و در مقایسه با آن ها از ظاهری رسمی تر برخوردار هستند. البته بسیاری از شرکت ها و ادارات به منظور فراهم سازی فضایی راحت برای کارکنان خود به استفاده از مبل های راحتی نظیر پاف ها روی آورده اند. البته در ایران هرگاه نامی از مبل های اداری می آید، ما در ذهن خود مبل هایی غالبا چرمی را که رویه ای دارای رنگ های تیره و یا خنثی همچون خاکستری و قهوه ای داشته و در فرم هایی مستطیلی طراحی شده اند، مجسم می کنیم.

میزهای اداری نیز یکی از انواع آن هستند که در مدل های مختلفی همچون میزهای مدیریتی، میزهای کارمندی- کارشناسی، میزهای کار گروهی یا اشتراکی، میزهای کنفرانس و میز جلسات با کاربری های گوناگون موجود می باشند.

تجهیزات اداری

از جمله مهم ترین مواردی که باید در خرید تجهیزات اداری مورد توجه ویژه قرار بگیرد، انواع کمدها، باکس ها و سایر فضاهای نگهدارنده به منظور بایگانی نمودن و نگهداری از وسایلی نظیر اسناد و مدارک می باشد. اکسسوری های اداری که شامل پارتیشن ها، ست های رومیزی، ملزومات ارگونومی و… می باشند، یکی از ضروری ترین انواع مبلمان اداری هستند که نباید از اهمیت آن ها چشم پوشی کرد.

مبلمان اداری رابین ساخته شده توسط آریا چیله
مبل اداری رابین

نحوه طراحی مبلمان در رده اداری

طراحی مبل های اداری  و تناسب آن با ویژگی های فضای مورد نظر و تاثیرگذاری مستقیم بر مراجعه کنندگان به اداره از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. همین امر موجب شده است که انتخاب ویژگی هایی نظیر رنگ، جنس و امکانات مبلمان های طراحی شده با توجه به فضای اداره گامی مهم در جهت لوکس بودن محیط و پیشبرد اهداف سازمانی محسوب گردد.

طراحی مبلمان های اداری باید به گونه ای باشد که این دسته از وسایل علاوه بر ظریف بودن، راحت بوده و در ایجاد فضایی مناسب موثر باشند. جنس مبلمان و مقاومت آن از دیگر مواردی است که اهمیت طراحی مبل های اداری را افزایش می دهد.

ویژگی مبل های اداری

استفاده از این وسایل دارای ویژگی های مناسب علاوه بر این که پرستیژ شرکت و اداره را حفظ می کند، زمینه آسایش و راحتی کارمندان را نیز فراهم می سازد. مبلمان های اداری را به منظور استفاده تاثیرگذار باید بر حسب مساحت محیط مورد نظر، تعداد کارکنان و نوع فعالیت اداره یا شرکت انتخاب نمود. گفتنی است که اهمیت چیدمان اصولی این دسته از مبلمان های اداری را نباید نادیده گرفت.

لازم است مبلمان های اداری دارای ویژگی های مثبت زیر باشند تا بتوانند تاثیرگذاری خود را بر محیط کاری اعمال نمایند:

  • لازم است که طراحی مبلمان های اداری به گونه ای باشد که در عین زیبا بودن و چشم نوازی، بتواند در نگاه اول تاثیر مثبتی بر ارباب رجوع بگذارند.
  • رعایت اصول ارگونومیک در طراحی این دسته از مبلمان ها و تاثیر این امر بر سلامتی کارکنان اداره یکی دیگر از مهم ترین ویژگی های آنها می باشد.
  • استفاده از مواد مرغوب و با کیفیت در تهیه این دسته از وسایل که موجب ماندگاری طولانی مدت و دوام آن ها می شود.

انواع مبل اداری

این تجهیزات به طور کل به چند دسته تقسیم بندی می شوند:

  • کلاسیک

بدنه مبلمان اداری کلاسیک از چوب کنده کاری شده ساخته و نشیمن آن ها را با استفاده از چرم طبیعی طراحی می کنند. این دسته از مبلمان به دلیل این که کار دست هستند، در مقایسه با دیگر انواع مبلمان گران تر می باشند. این گروه مبلمان غالبا به رنگ چوب بوده اما در صورت تمایل مشتریان در رنگ های مورد نظر دیگر نظیر رنگ قهوه ای، رنگ شکلاتی، رنگ طلایی و رنگ سفید نیز قابل عرضه می باشند. مبلمان اداری کلاسیک بسیار زیبا و در عین حال ظریف می باشند اما ظرافت آنها به معنای شکننده بودن آن ها و دوام پایین نیست. به یاد داشته باشید که فرم کلی و رنگ این دسته از مبلمان از اهمیت زیادی برخوردار است.

  • مدرن

مبلمان اداری مدرن سبک جدید و بی نظیری از مبلمان های اداری هستند. منظور از مدرن بودن سبک جدید طراحی است که موجب شده استفاده از این سبک مبل های اداری علاوه بر بالا بردن راندمان کاری تاثیر بسیار به سزایی در تغییر فضای اداری داشته باشند. به منظور ساخت مبلمان اداری مدرن مواد اولیه کمتری مورد استفاده قرار می گیرد. رنگ این دسته از مبلمان ها شاد و عموما انرژی بخش است. اما نکته جالب تعبیه کابل های شبکه، سیم های برق و وسایلی از این قبیل در داخل میزها می باشد که زمینه مرتب بودن فضای اداره را فراهم می سازد.

مبلمان اداری پارسا ساخته شده توسط آریا چیله
مبل اداری پارسا
  • سنتی

نحوه طراحی مبلمان اداری سنتی از مبلمان های قرن نوزدهم و حتی پیش از آن الهام گرفته شده است.  این دسته از مبلمان عمدتا با استفاده از چوب های سنگین تیره رنگ ساخته می شوند. صندلی های این سبک ساخته شده از پارچه های لوکس، بزرگ و در عین حال راحت می باشند.

ایجاد احساس حرفه ای بودن کسب و کار شما را به ارباب رجوع منتقل می کند. طول عمر و کیفیت این دسته از وسایل در کنار سایر ویژگی های مثبت آن موجب شده است که طرفداران زیادی به استفاده از آن روی بیاورند.

  • خرید اینترنتی مبلمان اداری

جالب است بدانید که برای خرید نیازی نیست حتما به بازار مراجعه کرده و پس از ساعت ها گشت و گذار و خستگی نسبت به خرید مبلمان مورد علاقه خود، آن هم در صورت وجود، اقدام نمایید. شما می توانید در حالی که بر روی یک مبل راحتی لم داده و در حال خوردن نوشیدنی مورد علاقه خود هستید، تنها با یک کلیک آنچه را که نیاز دارید، خریداری نمایید. بهترین خرید را با فروشگاه اینترنتی مبلمان اداری آریاچیله تجربه کنید!

  • کاربرد مبلمان اداری

همان گونه که پیش تر نیز اشاره کردیم، مبلمان اداری یکی از مهم ترین و اثرگذارترین وسایلی است که در محیط های اداری مورد استفاده قرار می گیرد. در صورتی که ادارات تجهیزات مناسب با فضای کاری را خریداری نموده و آن را به صورت هماهنگ و اصولی در فضای کسب و کار مورد استفاده قرار دهند، گامی مهم در جهت جلب توجه و رضایت ارباب رجوع برداشته و زمینه تقویت روحیه کاری کارکنان را فراهم کرده اند.

دکوراسیون مناسب یکی از مهم ترین عواملی است که زمینه پیشرفت اداره را فراهم می سازد. به همین دلیل کاربرد این دسته از وسایل در محیط های کاری از اهمیت بسیار ویژه ای برخوردار است.

مبلمان اداری آریا چیله، پیشنهاد طلایی ما به شما!

مبلمان اداری آریا چیله یکی از بزرگ ترین و با تجربه ترین ارائه دهندگان مبلمان های اداری با کیفیت، با دوام و لوکس است که با دارا بودن سابقه درخشان توانسته است رضایت مندی عده زیادی از مشتریان را به دست آورد.

با آریا چیله در میان رقبایتان بدرخشید!

دیدگاه‌ خود را بنویسید